Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
nestor

nestor

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for nestor
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • nestor’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • On the Rocks

    On the Rocks 2020

    ★★★½ Watched by nestor 09 Apr, 2021

    I also have a crazy father who loves conspiracy theories and drives me nuts!!!

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League 2021

    ★★★★½ Watched by nestor 21 Mar, 2021

    so happy for snyder. I love these characters so much. the nightmare scene was EVERYTHING

  • Another Round

    Another Round 2020

    ★★★★½ Watched by nestor 17 Mar, 2021

    Poppin bottles with the boys but also </3 I think I’m in love with Mads Mikkelsen.

  • There Will Be Blood

    There Will Be Blood 2007

    ★★★★½ Watched by nestor 16 Mar, 2021 2

    STRIKE

  • The Neon Demon

    The Neon Demon 2016

    ★★★½ Watched by nestor 15 Mar, 2021

    GIRL WHATTTTTTTT

  • Django Unchained

    Django Unchained 2012

    ★★★★ Watched by nestor 11 Mar, 2021

    I love it when the racists get their head blown off

  • Uncle Frank

    Uncle Frank 2020

    ★★★★ Watched by nestor 09 Mar, 2021

    sweet & heartbreaking. lovely to see paul bettany in anything really

  • 2001: A Space Odyssey

    2001: A Space Odyssey 1968

    ★★★★ Watched by nestor 06 Mar, 2021

    can’t wait to watch this in IMAX one day.

  • Saint Maud

    Saint Maud 2019

    ★★★★ Watched by nestor 27 Feb, 2021

    AAAHHHH?!?!

  • Nomadland

    Nomadland 2020

    ★★★★½ Watched by nestor 20 Feb, 2021 1

    ❤️

  • I Care a Lot

    I Care a Lot 2020

    ★★★★½ Watched by nestor 19 Feb, 2021

    this movie took me by surprise!! loving rosamund pikes malicious unhinged but ultimately brilliant cinematic universe

  • Lincoln

    Lincoln 2012

    ★★★½ Watched by nestor 10 Feb, 2021

    now why would daniel day-lewis retire from acting...he is very good at the acting thing...I miss him...please...

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 27

Review Tags

115
  • watched in 2019
  • first watch with gf
  • watched in 2020
  • watched high
  • theater
  • 2021
  • action
  • they did that
  • drama
  • hulu
  • netflix
  • score slaps!
  • the cinematography!
  • at least they paid their bills
  • holy fucking shit yeah
  • instant fav
  • rewatch
  • watch this if you're a freak
  • dceu
  • horror
  • i love crying
  • mystery
  • online
  • comedy
  • cool as fuck
  • halloween <3
  • performances
  • sci fi
  • cute dog
  • fav actors
  • gets me every time
  • goals
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Podcast
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter Facebook Instagram

© Letterboxd Limited. Made by fans in Auckland, New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.