Sort by

Netscape has logged 277 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Dirty Dozen

The Dirty Dozen

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Passing

Passing

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Footloose

Footloose

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fire and Ice

Fire and Ice

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Ghost and the Darkness

The Ghost and the Darkness

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Shogun Assassin

Shogun Assassin

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
04
The Immortal Story

The Immortal Story

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eternals

Eternals

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Miami Vice: Brother's Keeper

Miami Vice: Brother's Keeper

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lady Chatterley's Lover

Lady Chatterley's Lover

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Private Collections

Private Collections

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bon Voyage, Charlie Brown (and Don't Come Back!!)

Bon Voyage, Charlie Brown (and Don't Come Back!!)

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Untitled Kevin Feige Star Wars Film

Untitled Kevin Feige Star Wars Film

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Snake Eyes: G.I. Joe Origins

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Black Widow

Black Widow

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Coonskin

Coonskin

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Transformers: Dark of the Moon

Transformers: Dark of the Moon

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Transformers: Revenge of the Fallen

Transformers: Revenge of the Fallen

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Transformers

Transformers

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Murder by Death

Murder by Death

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry