Highest rated films

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • First Man

    ★★★★

  • Annihilation

    ★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★½

  • Inside Out

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★½

  • American Beauty

    ★★★★½

  • The Nice Guys

    ★★★★½

  • The Big Sick

    ★★★★½

  • Unbreakable

    ★★★★½

  • Interstellar

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • Deadpool

    ★★★★

  • The Matrix

    ★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 142 Films watched
  • 11.8 Average per month
  • 2.7 Average per week

Milestones

First Film

Labyrinth

Jan 1

Most Watched

Mission: Impossible - Fallout

twice

Ant-Man and the Wasp

twice

Deadpool 2

twice

Solo: A Star Wars Story

twice

Avengers: Infinity War

twice

Last Film

Christopher Robin

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
57 films
Action
51 films
Adventure
46 films
Thriller
44 films
Comedy
42 films
Sci Fi
32 films
Crime
29 films
Mystery
19 films
Fantasy
19 films
Family
15 films
USA
130 films
UK
28 films
Germany
16 films
China
7 films
France
7 films
Canada
6 films
Sweden
4 films
Hong Kong
4 films
Australia
3 films
Denmark
3 films
English
138 films
Spanish
17 films
French
16 films
German
13 films
Russian
11 films
Italian
6 films
Arabic
6 films
Swedish
5 films
Chinese
4 films
Japanese
4 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 11 Added 13

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Indy’s most liked review

Coco

★★★★★

Pixar schafft es immer wieder aufs Neue mir das ein oder andere Tränchen ins Auge zu drücken. Eine herzerwärmende Geschichte, liebevoll gezeichnete Figuren, tolle Musik und zum Niederknien schöne Bilder. Hach. Ich fürchte, ich hatte mehr Spaß als meine Tochter. ☺️

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Shining
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Circle
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Schreckenstein Castle
Average weighted rating:

2.9

Films Indy watched in 2018

  • Christopher Robin
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Live Free or Die Hard
  • The Equalizer 2
  • Roma
  • Home Alone
  • Ocean's Eight
  • Isle of Dogs
  • The Girl Who Played with Fire
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Ant-Man and the Wasp
  • Walk the Line
  • Apollo 13
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • First Man
  • Only the Brave
  • Smilla's Sense of Snow
  • A Star Is Born
  • Rampage
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Venom
  • Hellboy
  • Constantine
  • Deadpool 2
  • Solo: A Star Wars Story
  • The Matrix
  • 7 Days in Entebbe
  • The Sixth Sense
  • Signs
  • The Village
  • You Were Never Really Here
  • The Disaster Artist
  • Alien: Covenant
  • The Shining
  • Avengers: Infinity War
  • Lady Bird
  • Unbreakable
  • The Cleaners
  • BlacKkKlansman
  • I, Tonya
  • Before the Flood
  • The Death of Stalin
  • Source Code
  • Game Night
  • Molly's Game
  • The Meg
  • The Post
  • Red Sparrow
  • A Walk Among the Tombstones
  • Extinction
  • Keanu
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Tomb Raider
  • Ant-Man and the Wasp
  • mother!
  • Mark Felt: The Man Who Brought Down the White House
  • Black Panther
  • Ghostbusters
  • Sicario: Day of the Soldado
  • Wonder
  • Sicario
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Idiocracy
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Mission: Impossible III
  • True Lies
  • The Commuter
  • Finding Dory
  • Hereditary
  • Inside Out
  • The Nice Guys
  • Wind River
  • Alice Through the Looking Glass
  • Walk with Me
  • Downsizing
  • Darkest Hour
  • Solo: A Star Wars Story
  • Flushed Away
  • Deadpool 2
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • A Most Wanted Man
  • The Bourne Legacy
  • American Beauty
  • The A-Team
  • In the Fade
  • Score: A Film Music Documentary
  • The Director and the Jedi
  • Collateral
  • Heat
  • American Assassin
  • Interstellar
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Deadpool
  • Avengers: Infinity War
  • No Country for Old Men
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Hateful Eight
  • Everything is Illuminated
  • A Quiet Place
  • Seven Psychopaths
  • Patriots Day
  • The Straight Story
  • Detroit
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • The Circle
  • Ready Player One
  • Coco
  • Battle of the Sexes
  • Paddington 2
  • Guardians of the Galaxy
  • Murder on the Orient Express
  • The Big Sick
  • Spectre
  • Annihilation
  • The End of Meat
  • The Hitman's Bodyguard
  • American Made
  • Thor: Ragnarok
  • The Shape of Water
  • Blade Runner 2049
  • Groundhog Day
  • Gold
  • Atomic Blonde
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Bullyparade: The Movie
  • It
  • Black Panther
  • Eastern Promises
  • Schreckenstein Castle
  • The Semolina Dumpling Affair
  • Logan Lucky
  • An Inconvenient Sequel: Truth to Power
  • Coraline
  • Wreck-It Ralph
  • The Flight of the Phoenix
  • The Time Machine
  • Ladyhawke
  • Coco
  • The Cell
  • Ghost in the Shell
  • Labyrinth

World Map

Highly rated films Indy is yet to see

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Dominion
  • Minding the Gap
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Shoplifters
  • Burn the Stage: The Movie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more