Alex has logged 51 entries for films during February 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Let Me In

Let Me In

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
About Time

About Time

2013
×
Read the review Edit this entry  
24
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★½
Edit this entry  
21
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
Edit this entry  
21
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★½
Edit this entry  
20
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★½
Edit this entry  
19
The New World

The New World

2005
×
★½
Edit this entry  
19
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Winter's Tale

Winter's Tale

2014
×
Read the review Edit this entry  
17
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Age of Consent

Age of Consent

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Valentine's Day

Valentine's Day

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Tropico

Tropico

2013
×
Read the review Edit this entry  
14
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
Read the review Edit this entry  
12
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Chico & Rita

Chico & Rita

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Once

Once

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eat Pray Love

Eat Pray Love

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Signs

Signs

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Elizabethtown

Elizabethtown

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Remember Me

Remember Me

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Love Actually

Love Actually

2003
×
Read the review Edit this entry