• Thor: Love and Thunder

    ★½

  • Elvis

    ★★

  • Top Gun: Maverick

    ★★★

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • The Batman

    ★★★

  • Badhaai Do

    ★★★★½

  • Death on the Nile

    ★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★½

  • Kurup

    ★★½

  • Encanto

    ★★★★½

  • Eternals

    ★★½

  • Venom: Let There Be Carnage

    ★★★½

  • The Black Phone

    ★★½

  • Squid Game

    ★★★★½

  • Last Night in Soho

    ★★★★½

  • Dune

    ★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

  • Black Widow

    ★★★½

  • Luca

    ★★★★★

  • Loki

    ★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★

  • Ride or Die

    ★★½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★

  • The Croods: A New Age

    ★★★½

  • Soul

  • The Devil All the Time

    ★★★★½

  • The Half of It

    ★★★½

  • Your Name Engraved Herein

  • Spree

    ★★½

  • Anjaam Pathiraa

    ★★★½

  • Spies in Disguise

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Jallikattu

    ★★★★

  • Bring the Soul: The Movie

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Alita: Battle Angel

    ★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★½

  • Believe Me: The Abduction of Lisa McVey

    ★★★½

  • Venom

    ★★★½

  • Secrets in the Hot Spring

    ★★★★

  • Dear Ex

    ★★★★★

  • Hereditary

    ★★★★

  • Coco

    ★★★★

  • To Each His Own

    ★★★★½

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★

  • The Merciless

    ★★★★

  • Dangal

    ★★★½

  • In Between Seasons

    ★★★★

  • A Silent Voice

    ★★★★

  • Kubo and the Two Strings

    ★★★★

  • Your Name.

    ★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • The Conjuring 2

    ★★

  • The Dressmaker

    ★★★½

  • Interstellar

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★½

  • Whiplash

    ★★★★★

  • The Tale of the Princess Kaguya

    ★★★★

  • Prisoners

    ★★★½

  • The Wind Rises

    ★★★½

  • The Conjuring

    ★★★★

  • English Vinglish

    ★★★★½

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★½

  • We Need to Talk About Kevin

    ★★★½

  • The Secret World of Arrietty

    ★★★★

  • Like Stars on Earth

    ★★★★½

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★½

  • Brokeback Mountain

    ★★★★½

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★½