Nev has logged 338 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Saint Frances

Saint Frances

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Spree

Spree

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
De Palma

De Palma

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shadows

Shadows

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Aniara

Aniara

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nerve

Nerve

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Office Space

Office Space

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Stalker

Stalker

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★
Edit this entry  
09
Mulan

Mulan

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dave

Dave

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Fabulous Baron Munchausen

The Fabulous Baron Munchausen

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Used to Go Here

I Used to Go Here

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Save Yourselves!

Save Yourselves!

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Time

Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lynn + Lucy

Lynn + Lucy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry