Sort by

Ian West has logged 727 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Forbidden Photos of a Lady Above Suspicion

The Forbidden Photos of a Lady Above Suspicion

1970
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Shadows in an Empty Room

Shadows in an Empty Room

1976
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Rome, Armed to the Teeth

Rome, Armed to the Teeth

1976
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Pale Door

The Pale Door

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Craft: Legacy

The Craft: Legacy

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Double Exposure

Double Exposure

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Death Curse of Tartu

Death Curse of Tartu

1966
×
★★½
Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Demolition Man

Demolition Man

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
★★★½
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Indian Scarf

The Indian Scarf

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Angel

Angel

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Creepshow Holiday Special

A Creepshow Holiday Special

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Better Off Dead...

Better Off Dead...

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Shadows in an Empty Room

Shadows in an Empty Room

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
L.A. Wars

L.A. Wars

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Rental

The Rental

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Murphy's Law

Murphy's Law

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Thing From Another World

The Thing From Another World

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
My Dear Killer

My Dear Killer

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ava

Ava

2020
×
★★
Edit this entry  
15
Vampire in Brooklyn

Vampire in Brooklyn

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sid & Nancy

Sid & Nancy

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pandemonium

Pandemonium

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Songbird

Songbird

2020
×
★½
Edit this entry  
13
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pitch Black

Pitch Black

2000
×
★★★½
Edit this entry  
10
Cemetery of Terror

Cemetery of Terror

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Cynic, the Rat & the Fist

The Cynic, the Rat & the Fist

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Jackal

The Jackal

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Eurocrime! The Italian Cop and Gangster Films That Ruled the '70s

Eurocrime! The Italian Cop and Gangster Films That Ruled the '70s

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tangerine

Tangerine

2015
×
Read the review Edit this entry  
05
Demons

Demons

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry