Sort by

Ian West has logged 42 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
After Midnight

After Midnight

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Mad Bomber

The Mad Bomber

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Disciples of the Crow

Disciples of the Crow

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Vineyard

The Vineyard

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Berserker

Berserker

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Libido

Libido

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Naked Girl Killed in the Park

Naked Girl Killed in the Park

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Caller

The Caller

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blood Games

Blood Games

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Trauma

Trauma

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pledge Night

Pledge Night

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Punk Vacation

Punk Vacation

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
House of Frankenstein

House of Frankenstein

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
If You Meet Sartana Pray for Your Death

If You Meet Sartana Pray for Your Death

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
World on a Wire

World on a Wire

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fright

Fright

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Seduction of Mimi

The Seduction of Mimi

1972
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Fan

The Fan

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Oblong Box

The Oblong Box

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tales of Terror

Tales of Terror

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
The Super

The Super

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
The Next Karate Kid

The Next Karate Kid

1994
×
★★★
Edit this entry  
10
Streetwalkin'

Streetwalkin'

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Devil in the Brain

Devil in the Brain

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Exorcism

Exorcism

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Amityville Curse

The Amityville Curse

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Karate Kid Part III

The Karate Kid Part III

1989
×
★★★½
Edit this entry  
07
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Karate Kid Part II

The Karate Kid Part II

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Camp Calypso

Camp Calypso

2020
×
★★½
Edit this entry  
04
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Strike

Strike

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★½
Edit this entry  
02
Tales from the Darkside: The Movie

Tales from the Darkside: The Movie

1990
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Creature from Black Lake

Creature from Black Lake

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry