Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
caley

caley

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for caley
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • caley’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Cinema Paradiso

    Cinema Paradiso 1988

    ★★★★★ Watched by caley 16 May 2022

    one if not the best movie ever. i love this movie so much

  • Senior Year

    Senior Year 2022

    ★★★ Watched by caley 18 May 2022

    i watched this because i am also in my senior year

  • 10 Things I Hate About You

    10 Things I Hate About You 1999

    ★★★★★ Rewatched by caley 20 May 2022

    happy prom day to me

  • La Dolce Vita

    La Dolce Vita 1960

    Watched by caley 27 Apr 2022

    for my italian class :-) was taught not to try to understand it just enjoy it

  • The Garden of the Finzi-Continis

    The Garden of the Finzi-Continis 1970

    ★½ Watched by caley 04 Apr 2022

    i had to watch this for my italian class 
    micol is an incestuous narcissist

  • Zoolander

    Zoolander 2001

    ★★★★★ Rewatched by caley 22 Apr 2022

    stayed at an old airbnb in new hampshire with my family where the entertainment was a stack of playing cards and a dvd player. this was one of the dvd’s they had.

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★½ Watched by caley 19 Apr 2022

    regan and i started laughing when the russo brothers names appeared in the credits… it’s really just the endgamification of generational trauma. cant say it wasn’t entertaining and cant say i didn’t get a little ready :-)

  • Due Date

    Due Date 2010

    ★★½ Watched by caley 24 Apr 2022

    cant say it wasn’t entertaining

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    Mamma Mia! Here We Go Again 2018

    ★★★★★ Rewatched by caley 29 Mar 2022

    summer prepping

  • Fresh

    Fresh 2022

    ★★★½ Watched by caley 27 Mar 2022

    one of the better feminist films i’ve seen

  • Zoolander

    Zoolander 2001

    ★★★★½ Watched by caley 29 Mar 2022

    5 stars for “so i guess you can der-e-lick my own balls cap-e-tan” 

    minus half star for donald trump and black face

  • Pam & Tommy

    Pam & Tommy 2022

    ★★★★ Watched by caley 25 Mar 2022

    watching the video of pam saying tommy was the love of her life and maybe they should have never split was heartbreaking

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 29

Review Tags

8
  • in theatre
  • with regan
  • with tiernan
  • i fell asleep
  • for film class
  • with my family
  • with grace
  • with hannah
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro