Sort by

Nevin has logged 344 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Grease Live

Grease Live

2016
×
★★★★
Edit this entry  
31
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Get Real

Get Real

1998
×
★★
Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
Janet Jackson: The Velvet Rope Tour

Janet Jackson: The Velvet Rope Tour

1998
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★½
Edit this entry  
23
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Edit this entry  
21
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Cool Runnings

Cool Runnings

1993
×
★★★½
Edit this entry  
18
Money Man

Money Man

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bring It On: All or Nothing

Bring It On: All or Nothing

2006
×
★★½
Edit this entry  
17
You Got Served

You Got Served

2004
×
★★
Edit this entry  
16
Blues Brothers 2000

Blues Brothers 2000

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Shrek the Halls

Shrek the Halls

2007
×
½
Edit this entry  
14
A Band Called Death

A Band Called Death

2012
×
★★★
Edit this entry  
14
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★½
Edit this entry  
13
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★★½
Edit this entry  
12
Troy

Troy

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Morris from America

Morris from America

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Last Holiday

Last Holiday

2006
×
★★
Edit this entry  
09
Hairspray Live!

Hairspray Live!

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Babes in Toyland

Babes in Toyland

1986
×
½
Edit this entry  
08
Divines

Divines

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★½
Edit this entry  
07
Emma

Emma

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Young Soul Rebels

Young Soul Rebels

1991
×
★★★½
Edit this entry  
04
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★
Edit this entry  
01
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
30
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Indignation

Indignation

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Village

The Village

2004
×
★★
Edit this entry  
28
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Edit this entry  
25
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat

Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★
Edit this entry