Sort by

Nevin has logged 40 entries for films during April 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★
Edit this entry  
29
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
24
This House Has People in It

This House Has People in It

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Miles Ahead

Miles Ahead

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
Justice League: The Flashpoint Paradox

Justice League: The Flashpoint Paradox

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
The Huntsman: Winter's War

The Huntsman: Winter's War

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★★½
Edit this entry  
21
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★★
Edit this entry  
21
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Dreamgirls

Dreamgirls

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Moonwalkers

Moonwalkers

2015
×
★½
Edit this entry  
17
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
½
Edit this entry  
13
Cinderella

Cinderella

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
People, Places, Things

People, Places, Things

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Lost River

Lost River

2014
×
Edit this entry  
10
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★★½
Edit this entry  
10
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Kill Your Friends

Kill Your Friends

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
07
Pan

Pan

2015
×
★★
Edit this entry  
06
On The Run Tour

On The Run Tour

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★★½
Edit this entry  
05
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
What's Love Got to Do with It

What's Love Got to Do with It

1993
×
★★★★
Edit this entry  
04
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★
Edit this entry  
03
Tale of Tales

Tale of Tales

2015
×
★★½
Edit this entry  
02
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Hundred-Foot Journey

The Hundred-Foot Journey

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
Lilting

Lilting

2014
×
★★★★
Edit this entry