nevin has logged 28 entries for films during May 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jeremy Scott: The People's Designer

Jeremy Scott: The People's Designer

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Comet

Comet

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tower Heist

Tower Heist

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Normal Heart

The Normal Heart

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
The 5th Wave

The 5th Wave

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
The Great Hip Hop Hoax

The Great Hip Hop Hoax

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Witch

The Witch

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
Edit this entry  
21
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Seeing Double

Seeing Double

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
4th Man Out

4th Man Out

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gods of Egypt

Gods of Egypt

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
She's Beautiful When She's Angry

She's Beautiful When She's Angry

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★½
Edit this entry  
11
My Last Day Without You

My Last Day Without You

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lion King II: Simba's Pride

The Lion King II: Simba's Pride

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Batman: Under the Red Hood

Batman: Under the Red Hood

2010
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry