Sort by

Persephone has logged 148 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Baskin

Baskin

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Excision

Excision

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
They Look Like People

They Look Like People

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Barber Westchester

Barber Westchester

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Goodbye Forever Party

Goodbye Forever Party

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Saint-Narcisse

Saint-Narcisse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fingers

Fingers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cryptozoo

Cryptozoo

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
What Keeps You Alive

What Keeps You Alive

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
They Remain

They Remain

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Final Exit of the Disciples of Ascensia

The Final Exit of the Disciples of Ascensia

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Come True

Come True

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Rover

The Rover

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Standoff at Sparrow Creek

The Standoff at Sparrow Creek

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Last Matinee

The Last Matinee

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Devil's Candy

The Devil's Candy

2015
×
Read the review Edit this entry  
10
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
10
We Are What We Are

We Are What We Are

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
We Need to Do Something

We Need to Do Something

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tale of Tales

Tale of Tales

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Dark

The Dark

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Lace Crater

Lace Crater

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★½
Edit this entry  
05
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Advent Calendar

The Advent Calendar

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Dead Center

The Dead Center

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Day of the Beast

The Day of the Beast

1995
×
Edit this entry  
01
The Void

The Void

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
Read the review Edit this entry  
28
Come to Daddy

Come to Daddy

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★½
Edit this entry  
27
Lowlife

Lowlife

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
Gozu

Gozu

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry