Persephone has written 91 reviews for films during 2021.

  • Baskin

    Baskin

    ★★½

    Don’t get me wrong, I love cops getting fucked up and I love gory freak shit but the haunted house attraction mostly left me cold. As Above, So Below by way of Silent Hill that wants to be Hellraiser but can’t be interesting enough to do it. It looks pretty decent and has its moments—the false escape bathed in red is the highlight—but the style itself has little substance.

  • Excision

    Excision

    ★★★★★

    Forget getting under my skin, this movie tears my skin off and wears it while desperately trying to reassemble my spilled organs back into the shape of a person. Even the second time around, knowing what was coming for me, this movie is still one of the most harrowing and upsetting horror movies I’ve ever seen by the sheer force of its empathy for this young girl fucking begging everyone around her to notice her cry for help until it is too late. Easily my top 3 horror movies of all time, maybe my number one.

  • Stranger by the Lake

    Stranger by the Lake

    ★★★★½

    Cruising for Hitchcock on a French beach as rocky as the intimacies and longing of the men who frequent it. A sensual, sunny, sexually explicit thriller about being so down bad you watch a guy drown his ex and still fuck him til you fall in love. A lush, lazy afternoon portrait of the cruising ecosystem beset by sudden violence. Surprisingly sad, the yearning of men for deeper connections with each other and the stark alienation of a need for…

  • They Look Like People

    They Look Like People

    ★★★

    A film that wasn’t working much for me until at the last minute it really really did. The movie’s empathy and the incredibly directed, richly dreadful finale elevate what otherwise was a bit of a middling experience for me.

    Homie of the year award goes to Christian, who, despite being a bit of an asshole with a milquetoast machismo thing going on, really steps up to help a friend in crisis in what awkward but committed way he can

  • Ms .45

    Ms .45

    ★★★★

    Shooting rapists set to jazz sharp enough to stab you is always a treat

  • Barber Westchester

    Barber Westchester

    ★★★★½

    My bf stayed up way past their bedtime to watch this with me because they ‘wanted to make sure the little blue fluff of hair was okay’

  • The Matrix Resurrections

    The Matrix Resurrections

    ★★★★★

    Lana Wachowski pulling a Charlie Kaufman on The Matrix and tbh it’s never been better. Reclaims a mythic story in the American pop culture canon from the public back to one of the two women who made it, and it absolutely owns the sentimentalist anime it is at heart. Had a blast with this one in a way I haven’t felt about a blockbuster action movie in ages.

  • Goodbye Forever Party

    Goodbye Forever Party

    ★★★★★

    Broke my fuckin’ heart. Really felt that one as it ran me over. No one does it like Jonni Phillips

  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

    The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

    ★★★★★

    Turns out, alongside being a masterpiece, this is an immaculate first date film. Nothing in the world like kissing pretty girls who taste good and have good taste 😌

  • It Comes at Night

    It Comes at Night

    ★★★

    Hits a bit different in 2021

  • Saint-Narcisse

    Saint-Narcisse

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Howling over how this movie about long-lost identical twins fucking each other and killing a sexually abusive priest ends with a bisexual incest montage set to the song Family Affair.

  • She Dies Tomorrow

    She Dies Tomorrow

    ★★★½

    A vibes-centric absurdist film about a memetic virus that convinces you of your own imminent death. Very effectively captures the inescapable uncertainty of the 2020s and the awkward precarity of living today when you could die tomorrow wrapped up in the post-breakup malaise. A collection of goodbyes to our senses and the disintegrating relationships which won’t survive this collective, memetic dread.

    You can drift a little in the vagueness of its vibes but when it works it works. I love me a film about memetic viruses and really appreciate a film trying to capture something so abstract yet universal.