Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Irma Vep

Irma Vep

2022
×
★★★★
Edit this entry  
22
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Edit this entry  
17
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Social Hygiene

Social Hygiene

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
Ruggles of Red Gap

Ruggles of Red Gap

1935
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Edit this entry  
02
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Edit this entry  
28
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Section 1

Section 1

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
24
World on a Wire

World on a Wire

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Play It as It Lays

Play It as It Lays

1972
×
★★★½
Edit this entry  
23
Remember My Name

Remember My Name

1978
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Mouth

The Mouth

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Cilaos

Cilaos

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★½
Edit this entry  
07
Morocco

Morocco

1930
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Blonde Venus

Blonde Venus

1932
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★
Edit this entry  
04
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Will-o’-the-Wisp

Will-o’-the-Wisp

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Il Buco

Il Buco

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Don Juan

Don Juan

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Oki's Movie

Oki's Movie

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Hotel by the River

Hotel by the River

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Yourself and Yours

Yourself and Yours

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Los conductos

Los conductos

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Grass

Grass

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Day After

The Day After

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Yourself and Yours

Yourself and Yours

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Hill of Freedom

Hill of Freedom

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
50:50

50:50

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Our Sunhi

Our Sunhi

2013
×
★★★★
Edit this entry