Sort by

Rob on Film has logged 401 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Spree

Spree

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ava

Ava

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Call of the Wild

The Call of the Wild

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Grease

Grease

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Noelle

Noelle

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Christmas Gift from Bob

A Christmas Gift from Bob

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Winnie the Pooh: A Very Merry Pooh Year

Winnie the Pooh: A Very Merry Pooh Year

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dolly Parton's Christmas on the Square

Dolly Parton's Christmas on the Square

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nativity Rocks!

Nativity Rocks!

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Godmothered

Godmothered

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Peter Rabbit

Peter Rabbit

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Seventh Veil

The Seventh Veil

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
National Theatre Live: Death of England: Delroy

National Theatre Live: Death of England: Delroy

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Book Club

Book Club

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Holidate

Holidate

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry