Highest rated films

  • Logan

    ★★★★½

  • Baby Driver

    ★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★

  • The Big Sick

    ★★★★

  • It

    ★★★½

  • Wonder Woman

    ★★★½

  • Arrival

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★½

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★½

  • Deadpool

    ★★★★½

  • The Man from Earth

    ★★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

  • The Lion King

    ★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★

  • Hacksaw Ridge

    ★★★★

  • Passengers

    ★★★★

  • The Passion of the Christ

    ★★★★

  • Bitcoin: The End of Money as We Know It

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★½

  • Blade Runner

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 52 Films watched
  • 4.3 Average per month
  • 1 Average per week

Milestones

First Film

22 Jump Street

Jan 3

Most Watched

Dunkirk

twice

Last Film

The Hitman's Bodyguard

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
24 films
Action
22 films
Sci Fi
17 films
Adventure
13 films
Comedy
11 films
Fantasy
8 films
Crime
7 films
Thriller
6 films
Romance
6 films
History
6 films
USA
47 films
UK
12 films
Hong Kong
5 films
Australia
4 films
Canada
4 films
France
4 films
Netherlands
3 films
Taiwan
2 films
China
2 films
Japan
2 films
English
49 films
Japanese
7 films
German
5 films
French
4 films
Russian
4 films
Spanish
2 films
Korean
1 film
Latin
1 film
Portuguese
1 film
Cantonese
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Spirited Away
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Assassin's Creed
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Bitcoin: The End of Money as We Know It
Average weighted rating:

3.2

Films nexude watched in 2017

  • The Hitman's Bodyguard
  • Banking on Bitcoin
  • Bitcoin: The End of Money as We Know It
  • The Rise and Rise of Bitcoin
  • Ant-Man
  • The Big Sick
  • Deadpool
  • Baby Driver
  • The Notebook
  • Thor: Ragnarok
  • Justice League
  • Dunkirk
  • Seeking a Friend for the End of the World
  • The Dark Tower
  • Blade Runner
  • It
  • Creed
  • Ghost in the Shell
  • John Wick: Chapter 2
  • The Founder
  • Dunkirk
  • 1944
  • Wonder Woman
  • The Man from Earth
  • The Shallows
  • The Handmaiden
  • Passengers
  • Guardians of the Galaxy
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Steve Jobs
  • La La Land
  • Split
  • Silence
  • 21 Jump Street
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Assassin's Creed
  • The Lion King
  • X-Men: Apocalypse
  • Logan
  • The Wolverine
  • The Edge of Seventeen
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Moonlight
  • Manchester by the Sea
  • Hacksaw Ridge
  • Arrival
  • The Passion of the Christ
  • Hell or High Water
  • Spirited Away
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • 22 Jump Street

World map

Highly rated films nexude is yet to see

  • Falsettos
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical
  • The Florida Project
  • Call Me by Your Name
  • Night Is Short, Walk on Girl
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu
  • I Dream in Another Language

Highly rated with nexude’s friends Patron

  • La La Land
  • Alien
  • Arrival
  • Dunkirk
  • Blade Runner 2049
  • Moonlight
  • Manchester by the Sea
  • Blade Runner
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Lady Bird
  • Good Time
  • Baby Driver
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Logan
  • Get Out
  • The Shape of Water
  • Hacksaw Ridge
  • Hell or High Water
  • A Ghost Story
  • The Nice Guys
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Lion
  • Nocturnal Animals
  • Star Wars: The Last Jedi
  • War for the Planet of the Apes
  • The Disaster Artist
  • Kingsman: The Secret Service
  • The Big Sick
  • Wind River
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • It
  • Raw
  • A Monster Calls
  • Wonder Woman
  • Thor: Ragnarok
  • John Wick: Chapter 2
  • The Edge of Seventeen
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Moana
  • mother!
  • Spider-Man: Homecoming
  • The Lego Batman Movie
  • Jackie
  • Logan Lucky
  • Hidden Figures
  • Okja
  • The Beguiled
  • Split
  • Colossal
  • Atomic Blonde
  • Fences
  • Silence
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • Free Fire
  • It Comes at Night
  • Beauty and the Beast
  • Murder on the Orient Express
  • Kong: Skull Island
  • Ghost in the Shell
  • Alien: Covenant

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more