Sort by

Neil S has logged 215 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Life

Life

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Flight of the Navigator

Flight of the Navigator

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kindergarten Cop

Kindergarten Cop

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Slender Man

Slender Man

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Tully

Tully

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lake Placid: Legacy

Lake Placid: Legacy

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Meg

The Meg

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
You Might Be the Killer

You Might Be the Killer

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Towering Inferno

The Towering Inferno

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The First Purge

The First Purge

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry