Neil has logged 36 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Dumbo

Dumbo

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Contraband

Contraband

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★½
Edit this entry  
26
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Peter Pan: The Quest for the Never Book

Peter Pan: The Quest for the Never Book

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Leap of Faith

Leap of Faith

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Girl on the Third Floor

Girl on the Third Floor

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Barnyard

Barnyard

2006
×
Read the review Edit this entry  
12
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lego Scooby-Doo!: Haunted Hollywood

Lego Scooby-Doo!: Haunted Hollywood

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry