RSS feed for Honor
  • Aquaman

    Aquaman

    ★★★½

    I had so much fun watching this but am I the only one who noticed it has the same *exact* reveal as “How to Train Your Dragon 2”????

    Best part of the whole movie:
    “Permission to... come aboard?”

  • In the Mood for Love

    In the Mood for Love

    ★★★★

    Bury me in each and every one of these dresses.

  • True Romance

    True Romance

    ★★★½

    I think I always like the idea of this movie more than the actual movie itself. I live for Gary Oldman. I live for the steel drums. And after I see a movie I like to go get a slice of pie and talk about it.

  • Underworld: Evolution

    Underworld: Evolution

    ★★★

    Honestly, I put this on as a joke but it is very tight!

  • Analyze This

    Analyze This

    ★★★

    Well, this just proves that Robert De Niro is a genius who turns all the poop he touches to gold.

  • Bumblebee

    Bumblebee

    ★★★½

    Iron giant but make them fall in love.

  • Shirkers

    Shirkers

    ★★★★

    Sandi Tan is more punk than you’ll ever be.

  • The Favourite

    The Favourite

    ★★★★★

    I want to live in a world where shitting in the streets is social commentary.

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    I AM SPIDER-MAN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Mary Poppins Returns

    Mary Poppins Returns

    ★★

    It is 2018 and we do NOT need this movie. 
    SHAME on you, Angela Lansbury.

  • Up

    Up

    ★★★★★

    Pls do not watch unless you’re ready to cry for 96 mins!!!

  • The Man from Nowhere

    The Man from Nowhere

    ★★★★★

    Some of the most badass fight scenes of all time and you'll cry your eyes out too. If you thought John Wick was a daddy, hold on to your butts.