Sort by

Niall has logged 340 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
1971

1971

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

2008
×
★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Burn Burn Burn

Burn Burn Burn

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Angels' Share

The Angels' Share

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Eagle Huntress

The Eagle Huntress

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Passengers

Passengers

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Walt Disney

Walt Disney

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Foo Fighters: Back and Forth

Foo Fighters: Back and Forth

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Family

The Family

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Life, Animated

Life, Animated

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lion

Lion

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Snowden

Snowden

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
For the Love of Spock

For the Love of Spock

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Coming War on China

The Coming War on China

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Rolling Stones: Olé Olé Olé! – A Trip Across Latin America

The Rolling Stones: Olé Olé Olé! – A Trip Across Latin America

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Newtown

Newtown

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bleed for This

Bleed for This

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A United Kingdom

A United Kingdom

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
After Love

After Love

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mum's List

Mum's List

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Allied

Allied

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Indignation

Indignation

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Desierto

Desierto

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
El sur

El sur

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry