Niall has logged 195 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Edit this entry  
30
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Edit this entry  
28
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Edit this entry  
26
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★½
Edit this entry  
25
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★½
Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
Edit this entry  
22
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Edukators

The Edukators

2004
×
★★★
Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Edit this entry  
07
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★
Edit this entry  
25
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★½
Edit this entry  
17
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Overlord

Overlord

2018
×
★★
Edit this entry  
16
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
Edit this entry  
16
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
Edit this entry  
15
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★½
Edit this entry  
01
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
30
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Edit this entry  
29
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★½
Edit this entry  
24
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Edit this entry  
19
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry