RSS feed for Nils
  • Serenity

  • Bad Times at the El Royale

    ★★½

  • Green Book

    ★★★½

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★

  • First Man

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★★½

  • A Quiet Place

    ★★½

  • Black Panther

    ★★★½

  • The Post

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★½

  • Molly's Game

    ★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★

  • Hostiles

    ★½

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★½

  • Get Out

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★

  • The Revenant

    ★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • The Martian

    ★★★★

  • Legend

    ★★½

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★½

  • The Lobster

    ★★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • Jurassic World

    ★★★

  • Kung Fury

    ★★½

  • Sicario

    ★★★★

  • Carol

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • Trainwreck

    ★★½

  • Aziz Ansari: Live at Madison Square Garden

    ★★★

  • Victoria

    ★★★★

  • Ex Machina

    ★★★

  • John Wick

    ★★★★

  • The Theory of Everything

    ★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★½

  • Two Days, One Night

    ★★★½

  • Foxcatcher

    ★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★½

  • Boyhood

    ★★★★½

  • Frank

    ★★★½

  • Whiplash

    ★★★★

  • Ida

    ★★★★½

  • Enemy

    ★★★★

  • Enough Said

    ★★★½

  • All Is Lost

    ★★★

  • Despicable Me 2

    ★★

  • Monsters University

    ★★★½

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★★★

  • Only God Forgives

    ★★★

  • Upstream Color

    ★★★½

  • Short Term 12

    ★★★★

  • The Way Way Back

    ★★★

  • Before Midnight

    ★★★★

  • Fruitvale Station

    ★★★★½

  • Les Misérables

    ★★★

  • Django Unchained

    ★★★★

  • Life of Pi

    ★★★½

  • Lincoln

    ★★★½

  • Skyfall

    ★★★½

  • Argo

    ★★★★