Sort by

Nic has logged 214 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Edit this entry  
27
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
Read the review Edit this entry  
26
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Edit this entry  
23
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
19
Juice WRLD: Into the Abyss

Juice WRLD: Into the Abyss

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
Edit this entry  
18
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Sisters

Sisters

1972
×
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Edit this entry  
13
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★½
Edit this entry  
03
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
Read the review Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
Edit this entry  
26
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
Edit this entry  
24
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
Edit this entry  
24
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
Edit this entry  
20
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
20
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★
Edit this entry  
20
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
20
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★
Edit this entry  
19
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
11
PlayTime

PlayTime

1967
×
★½
Edit this entry  
07
A Man Named Scott

A Man Named Scott

2021
×
Edit this entry  
06
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
Read prior review Edit this entry  
02
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★½
Edit this entry  
01
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★½
Edit this entry  
31
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
Edit this entry  
29
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2007
×
★½
Edit this entry  
19
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry