RSS feed for Nicconoh

Nicconoh has logged 100 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Aziz Ansari: Right Now

Aziz Ansari: Right Now

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Climax

Climax

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
Read the review Edit this entry  
29
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Summer of Changsha

Summer of Changsha

2019
×
★½
Edit this entry  
24
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Port Authority

Port Authority

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ovosodo

Ovosodo

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
13
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Saverio Raimondo: Il Satiro Parlante

Saverio Raimondo: Il Satiro Parlante

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Cyclone

The Cyclone

1996
×
Edit this entry  
21
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
Edit this entry  
17
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Edit this entry  
13
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Francesco De Carlo: Cose di Questo Mondo

Francesco De Carlo: Cose di Questo Mondo

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Si muore tutti democristiani

Si muore tutti democristiani

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
★½
Edit this entry