Sort by

Nicconoh has logged 193 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★
Edit this entry  
31
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
School of Rock

School of Rock

2003
×
Edit this entry  
28
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Emma.

Emma.

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
26
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

1994
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Ti amo in tutte le lingue del mondo

Ti amo in tutte le lingue del mondo

2005
×
Edit this entry  
24
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Trading Places

Trading Places

1983
×
Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
19
Another Round

Another Round

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Rose Island

Rose Island

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
14
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Edit this entry  
13
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Edit this entry  
11
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Edit this entry  
10
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
I Can Quit Whenever I Want

I Can Quit Whenever I Want

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
This Must Be the Place

This Must Be the Place

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Edit this entry  
24
My Name Is Francesco Totti

My Name Is Francesco Totti

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★★½
Edit this entry  
09
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Geri's Game

Geri's Game

1997
×
Edit this entry