RSS feed for Nice01

Nice01 has logged 232 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
21

21

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Match Point

Match Point

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Life

Life

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry