niceguys has logged 65 entries for films during September 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★½
Edit this entry  
29
Jersey Boys

Jersey Boys

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
Read the review Edit this entry  
27
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Edit this entry  
26
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Matrix

The Matrix

1999
×
Edit this entry  
26
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Whiplash

Whiplash

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★½
Edit this entry  
20
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
True Romance

True Romance

1993
×
★★★½
Edit this entry  
18
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★
Edit this entry  
17
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★½
Edit this entry  
17
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
16
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Guilt Trip

The Guilt Trip

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Edit this entry  
11
Margaret

Margaret

2011
×
★★★½
Edit this entry  
11
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Edit this entry  
11
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★½
Edit this entry  
11
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Edit this entry