Sort by

shannon has logged 41 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
28
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Capote

Capote

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Edit this entry  
24
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★½
Edit this entry  
21
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Edit this entry  
18
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★
Edit this entry  
14
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Edit this entry  
09
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Very Good Girls

Very Good Girls

2013
×
★★
Edit this entry  
06
Life

Life

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★½
Edit this entry  
02
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★
Edit this entry  
02
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★½
Edit this entry  
01
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★½
Edit this entry  
01
Strictly Ballroom

Strictly Ballroom

1992
×
★★★★½
Edit this entry