niceguys has logged 34 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★
Edit this entry  
29
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
29
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★½
Edit this entry  
24
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Edit this entry  
24
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★½
Edit this entry  
23
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Iris

Iris

2014
×
Edit this entry  
06
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Edit this entry  
01
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Edit this entry  
01
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry