Sort by

Nicholas has logged 361 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★★★
Edit this entry  
31
42

42

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Joshua: Teenager vs. Superpower

Joshua: Teenager vs. Superpower

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Once Upon a Deadpool

Once Upon a Deadpool

2018
×
★½
Edit this entry  
11
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Gods of Egypt

Gods of Egypt

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Rampage

Rampage

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry