RSS feed for Niko
  • The Fast and the Furious

    The Fast and the Furious

    ★★

    didn’t even know this movie was released in 2:35:1 cause i’ve only ever seen 16:9 crops on cable

  • 6 Underground

    6 Underground

    ★★★

    this is michael bay. just pure uncut, unadulterated, michael bay. it’s everything he’s good at, and everything he absolutely sucks at. so basically the action is the best part, and everything else is shit. oh and ryan reynolds is pretty cool i guess.
    side-note. the continuity was noticeably bad that it made some of this feel like a fever dream. michael bay was truly pushing how much the sensation of action can compensate for having no geographical or physical clarity. dave…

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★★½

    i love john mulaney

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

    now that the initial shock of all the reveals is gone i liked this a little more. it’s still not great and has a pretty decent amount of issues, but i felt the little bits of heart. i could see the good in some of the scenes, there’s just not enough time to flesh any of it out, or it’s just not executed well.

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

    i’m genuinely astonished at how god awful this movie was. it’s probably more frustrating due to the fact that there are parts of this movie that show glimpses of something great. the entire cast is still as great as they’ve always been, but holy crap does this movie feel like a really shitty fan film. the best way i can articulate how i feel about some of the worst parts of the movie is that it just reminded me of…

  • Captain America: The First Avenger

    Captain America: The First Avenger

    ★★★★

    this is really a wonderful, wonderful movie. evokes an adventurous indiana jones tone, and the wonder / sentimentality of other spielberg hits. it’s campy comic book fun with so much heart. CHRIS EVANS as steve rogers made this movie, and elevates it to a whole other level. same can be said for the rest of the cast. not a perfect movie, but it’s got a special place in my heart as it is the movie that got me into the…

  • Frozen II

    Frozen II

    ★★★½

    a little bit of a mess but i loved a lot of it. the music is honestly GREAT (into the unknown and lost in the woods being the standouts for me) i really appreciate that they try to delve into some more mature themes and ideas, however the third act is a mess and way too rushed. it feels like they abandon the ideas in favor of a cookie cutter ending but oh well. maybe a third one?

  • Notting Hill

    Notting Hill

    ★★★★

    didn’t get to watch the whole thing but the parts that i watched had ME HOOKED

  • Divergent

    Divergent

    ★★★

    bro shailene’s back was probably broken after the production of this cause she fuckin carried.

  • A Star Is Born

    A Star Is Born

    ★★★½

    this movie isn’t perfect, and to be honest a lot of moments in the end really don’t feel earned, but there’s a very realistic beauty to that. the movie is just so REAL at some points and those unearned moments almost feel like they add to the the atmosphere the film tries to create. life doesn’t alway have arcs, sometimes things just happen. bradley cooper in this movie still blows me away. the only thing that really brings the movie down for me is the super ham fisted ending.

  • TRON: Legacy

    TRON: Legacy

    ★★★★½

    don’t even ask me why this is rated so highly

  • Joker

    Joker

    ★★½

    lots of style, lots of joaquin phoenix, very little substance