RSS feed for Niko

Niko has written 23 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Mission: Impossible - Fallout

    Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★★

    this is my comfort food

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★★

    i only cried 3 times this time

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★★

    LOVED this SO much. i loved literally everything about this.

  • (500) Days of Summer

    (500) Days of Summer

    ★★★★★

    yes i watched this twice in the span of a day. no, it’s not cause i’m sad

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    “with great power comes great...”
    “don’t you dare finish that sentence. don’t do it! i’m sick of it.”

    that hit me harder than i remember it hitting. i love this movie for literally every reason, however i especially love this take on peter parker (peter b. parker). it’s a peter parker that actually feels like the peter parker i love and grew up with, except he also grew up. he’s just a completely normal guy who struggles with actual life…

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★★

    i got to see this in theaters tonight with a bunch of friends and honestly that was an incredibly special experience. this is my favorite indiana jones movie, and one of my favorite movies of all time so i’m so grateful i could see it with some people that mean a lot to me.

  • Lilo & Stitch

    Lilo & Stitch

    ★★★★★

    this is a whole ass masterpiece. i love this movie

  • Paddington 2

    Paddington 2

    ★★★★★

    i said i’d update this when i finally watched the whole thing. i don’t have much to say other than this movie is delightful. it is a testament to this film that even though i haven’t seen the first paddington film i still absolutely loved this.

  • Toy Story 2

    Toy Story 2

    ★★★★★

    there isn’t a bad toy story movie. they are all brilliantly crafted and fucking beautiful. i love uncontrollably sobbing and questioning things about my life while watching my favorite childhood movie trilogy.

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★★

    i don’t really think i need to say anything

  • The Truman Show

    The Truman Show

    ★★★★★

    Many years ago my much more naive and innocent self saw the movie. Even way back then I remember really enjoying the movie, but I never thought of it as much more than a wacky Jim Carrey vehicle. However, seeing it a second time has made me wonder why it has taken me so long to revisit because this film is so much more than what I ever perceived it to be. While I’m pretty sure most people would agree…

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★★★

    watched with the director’s commentary. still like the movie, it’s great, but the main takeaway is that great gerwig is one of my favorite people ever. i love her.