Sort by

Nick has logged 390 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
Read the review Edit this entry  
27
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Babylon

Babylon

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Reno 911!: It's a Wonderful Heist

Reno 911!: It's a Wonderful Heist

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
Scream

Scream

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spirited

Spirited

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Adult Swim Yule Log

Adult Swim Yule Log

2022
×
Read the review Edit this entry  
21
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Christmas Bloody Christmas

Christmas Bloody Christmas

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Movie Orgy

The Movie Orgy

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★★½
Edit this entry  
11
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Whale

The Whale

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Smile

Smile

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mad God

Mad God

2021
×
Edit this entry  
04
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
Read the review Edit this entry  
04
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fall

Fall

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
She Said

She Said

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Honk for Jesus. Save Your Soul.

Honk for Jesus. Save Your Soul.

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Love My Dad

I Love My Dad

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★
Edit this entry  
20
Hellraiser

Hellraiser

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Grindhouse

Grindhouse

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry