Nick has logged 90 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Project X

Project X

2012
×
★★½
Edit this entry  
30
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
Read the review Edit this entry  
11
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
Read the review Edit this entry  
01
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Old

Old

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
Read the review Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love, Death & Robots: The Drowned Giant

Love, Death & Robots: The Drowned Giant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: Life Hutch

Love, Death & Robots: Life Hutch

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: Pop Squad

Love, Death & Robots: Pop Squad

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: All Through the House

Love, Death & Robots: All Through the House

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: Automated Customer Service

Love, Death & Robots: Automated Customer Service

2021
×
★½
Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: The Tall Grass

Love, Death & Robots: The Tall Grass

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry