Sort by

nick has logged 51 entries for films during April 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Losers

The Losers

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Waterworld

Waterworld

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Boy Who Harnessed the Wind

The Boy Who Harnessed the Wind

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Safe House

Safe House

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hulk

Hulk

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The 6th Day

The 6th Day

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Our Kind of Traitor

Our Kind of Traitor

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Perfect Date

The Perfect Date

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Leading Lady Parts

Leading Lady Parts

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Easy A

Easy A

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Golden Compass

The Golden Compass

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Prince of Persia: The Sands of Time

Prince of Persia: The Sands of Time

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Unknown

Unknown

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Posse

Posse

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bad Teacher

Bad Teacher

2011
×
Read the review Edit this entry  
04
Skyline

Skyline

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Signs

Signs

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Æon Flux

Æon Flux

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Transporter

The Transporter

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shanghai Knights

Shanghai Knights

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Shanghai Noon

Shanghai Noon

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blade II

Blade II

2002
×
★★
Read the review Edit this entry