Nick has logged 142 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Gintama: The Final Chapter - Be Forever Yorozuya

Gintama: The Final Chapter - Be Forever Yorozuya

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gintama: Aizome Kaori-hen

Gintama: Aizome Kaori-hen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gintama: The Final Chapter - Be Forever Yorozuya

Gintama: The Final Chapter - Be Forever Yorozuya

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Gintama: The Movie

Gintama: The Movie

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Coward

The Coward

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Big City

The Big City

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hero

The Hero

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Charulata

Charulata

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Human Condition

The Human Condition

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry