RSS feed for Nick
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jesus Shows You the Way to the Highway

Jesus Shows You the Way to the Highway

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pi

Pi

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Necropolis

Necropolis

1986
×
Read the review Edit this entry  
29
Red Moon Tide

Red Moon Tide

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
White on White

White on White

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Short Eyes

Short Eyes

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Marc Maron: End Times Fun

Marc Maron: End Times Fun

2020
×
★★½
Edit this entry  
17
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Elle

Elle

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Alanis

Alanis

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Miracle of the Sargasso Sea

The Miracle of the Sargasso Sea

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Samurai Cop

Samurai Cop

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Anne at 13,000 ft

Anne at 13,000 ft

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ghosts Before Breakfast

Ghosts Before Breakfast

1928
×
★★½
Edit this entry  
24
Window Boy Would Also Like to Have a Submarine

Window Boy Would Also Like to Have a Submarine

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
I've Got a Little Problem

I've Got a Little Problem

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Beats

Beats

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Staggering Girl

The Staggering Girl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Brood

The Brood

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Amateur

Amateur

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bait

Bait

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
One Deadly Summer

One Deadly Summer

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dracula

Dracula

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Angry Birds Movie

The Angry Birds Movie

2016
×
Edit this entry  
11
The Water Diviner

The Water Diviner

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Psychos in Love

Psychos in Love

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Loophole

Loophole

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dune

Dune

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★
Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Vice

Vice

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry