RSS feed for Nick

Nick has logged 277 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Don't Be Like Brenda

Don't Be Like Brenda

1973
×
Read the review Edit this entry  
09
The Lincoln Lawyer

The Lincoln Lawyer

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Fear of God: 25 Years of The Exorcist

The Fear of God: 25 Years of The Exorcist

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sweater

Sweater

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Treasures from the Wreck of the Unbelievable

Treasures from the Wreck of the Unbelievable

2017
×
★★½
Edit this entry  
31
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Edit this entry  
29
Silver Bullets

Silver Bullets

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cecil B. Demented

Cecil B. Demented

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
HR Giger Revealed

HR Giger Revealed

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Candyman: Day of the Dead

Candyman: Day of the Dead

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Inferno

Inferno

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★½
Edit this entry  
12
Fractured

Fractured

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Whip It

Whip It

2009
×
★★★½
Edit this entry  
08
Candyman: Farewell to the Flesh

Candyman: Farewell to the Flesh

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
I, Olga Hepnarova

I, Olga Hepnarova

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rabid

Rabid

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★½
Edit this entry  
05
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Psycho

Psycho

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Edit this entry  
29
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot

The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
China Moon

China Moon

1994
×
★★
Edit this entry  
22
King of California

King of California

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Immortal Story

The Immortal Story

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Romesh Ranganathan: Irrational Live

Romesh Ranganathan: Irrational Live

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Terri

Terri

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Killing

The Killing

1956
×
★★★
Edit this entry