RSS feed for Nick

Nick has watched 191 mystery films.

  • Devs

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Bacurau

    ★★★½

  • Us

    ★★★★

  • The Souvenir

    ★★★★

  • Velvet Buzzsaw

    ★★½

  • High Life

    ★★★★

  • Out of Blue

    ★½

  • Greta

    ★★★

  • Sharp Objects

    ★★★★

  • Burning

    ★★★★★

  • Under the Silver Lake

    ★★★½

  • Female Human Animal

    ★★½

  • The Outsider

    ★½

  • Mute

    ★★

  • Game Night

    ★★★½

  • Red Sparrow

    ★½

  • Hereditary

    ★★★★

  • Piercing

    ★★½

  • Mandy

    ★★★½

  • Radio Mary

    ★★

  • Murder on the Orient Express

    ★★

  • mother!

    ★★★½

  • Suburbicon

    ★½

  • Death Note

  • Thelma

    ★★★★½

  • 9 Fingers

    ★★½

  • Top of the Lake: China Girl

    ★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★★

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

  • Gemini

    ★★½

  • Get Out

    ★★★★½

  • Wind River

    ★★★★

  • The Discovery

    ★★★

  • A Cure for Wellness

    ★★½

  • All I See Is You

    ★★

  • Free Fire

    ★★★½

  • Arrival

    ★★★★

  • Let Me Make You a Martyr

    ★½

  • The Neon Demon

    ★★★★

  • Personal Shopper

    ★★★½

  • Raw

    ★★★★½

  • War on Everyone

    ★★★

  • Hail, Caesar!

    ★★★

  • Paper Towns

  • The Witch

    ★★★★

  • Inherent Vice

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★

  • The Duke of Burgundy

    ★★★

  • Twin Peaks: The Missing Pieces

    ★★★★

  • Black Coal, Thin Ice

    ★★★★

  • Nymphomaniac: Vol. II

    ★★★★

  • Oldboy

    ★½

  • Enemy

    ★★★½

  • The Strange Color of Your Body's Tears

    ★★★

  • Oblivion

    ★½

  • Passion

    ★★

  • Prometheus

    ★★★

  • Sun Don't Shine

    ★★½

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★½

  • Haywire

    ★★

  • Tinker Tailor Soldier Spy

    ★★★½

  • The Skin I Live In

    ★★★★

  • Super 8

    ★½

  • Source Code

    ★★

  • Limitless

    ★★★

  • Incendies

    ★★★★

  • Shutter Island

    ★★★

  • The Ghost Writer

    ★★½

  • Sherlock Holmes

  • The Imaginarium of Doctor Parnassus

    ★★