RSS feed for Nick
  • Coffee and Cigarettes

    Coffee and Cigarettes

    ★★★½

    Needed this. Coffee is life.

  • Jesus Shows You the Way to the Highway

    Jesus Shows You the Way to the Highway

    ★★★★

    Jesus Shows You the Way to the Highway is an absurd cocktail of pop culture, history and unchecked lunacy, a truly bizarre lo-fi venture from Spanish director Miguel Llansó. His second feature is a sci-fi political satire that resonates from avant-garde filmmaking to experimental techno pessimism. Llansó has a background in philosophy, and Jesus Shows You the Way to the Highway builds on his debut 2015 feature Crumbs, a post-apocalyptic jaunt into ‘Afro-futurism’. Whilst some of the themes present in…

  • Pi

    Pi

    ★★★½

    I can never put my finger on Aronofsky, sometimes I love his work. I enjoyed Pi, it has an interesting premise. Solid watch.

  • Necropolis

    Necropolis

    Satanic breast feeding, sassy doctors, stereotypes galore, and a demonic punk witch from the 17th century. Truly horrendous, featuring several musical montages, this was terrible on another level.

  • Red Moon Tide

    Red Moon Tide

    ★★½

    Lois Patiño’s second feature film Lúa Vermella (Red Moon Tide) received its world premier at Berlinale 2020. The Spanish artist & filmmaker has gained a reputation as one of Europe’s leading visual poets and arthouse filmmakers with his debut Coast of Death, a film which was acclaimed amongst festivals internationally. Once again returning to his native Galicia, Spain, Patiño continues to bleed the Iberian Peninsula for its beauty. Sensorial experiences are a fundamental element to Patiño’s films and video installations, traversing…

  • White on White

    White on White

    ★★★

    The second feature from Chilean director Théo Court, White on White, is set in Tierra del Fuego, an archipelago off the southernmost tip of mainland South America. The film is an achingly still and glib period piece, focusing on photography as a vehicle of translation for genocide and conflict at the start of the 20th century. An experienced photographer is hired by a rich plantation owner to travel to Chile’s Antarctic region and photograph his bride to be on the…

  • Withnail & I

    Withnail & I

    ★★★★★

    "Speed is like a dozen transatlantic flights without ever getting off the plane. Time change. You lose, you gain. Makes no difference so long as you keep taking the pills. But sooner or later you've got to get out because it's crashing, and then all at once those frozen hours melt out through the nervous system and seep out the pores."

  • The Blood of a Poet

    The Blood of a Poet

    ★★★

    Though as a narrative piece it was only mildly entertaining, as an art piece it can and should be regarded as a work of genius for its time. Combining surrealism and metaphor succinctly with limited technology and allowing audiences to ponder profound notions of self with absurdism that shuffles between dada and surrealism.

  • Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

    Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

    ★★★½

    This is available on Vimeo, it is hilarious, filmmaking, producing and distributing on acid.

  • Bacurau

    Bacurau

    ★★★½

    I was sold at Udo Kier, and as always the insane German legend did not disappoint. The film is dark, it is a blur of quasi-gonzo community invasion, a disturbing attack on the senses. A strange film, it felt tense from the offset, it is politically charged and relevant but it is a morally provoking experience.

    UDO WATCH: Udo Kier cried in a premiere for the first time in his 50-year career during Bacurau's Cannes big day. He stated it wasn't just because of the film itself but the whole experience of filming it.

  • Short Eyes

    Short Eyes

    ★★★

    Incredibly complex, difficult to watch at times and challenging in ways not many films are, that being said, I had to watch this on such low quality I probably missed some subtle nuances. It is on YouTube in its entirety, but I was recommended this by a friend from twitter, so persevered.

    Abit of IMDb trivia...

    Miguel Pinero, the author of the play upon which this film is based (and the actor who plays Go-Go), wrote the play as part…

  • Elle

    Elle

    ★★★★★

    Paul Verhoeven’s provocative rape revenge flick Elle is the Dutch director’s seminal manifesto on taboo desires and guilt. The titular role of Elle earned Isabelle Huppert an Academy Award nomination for Best Actress, her multifaceted performance portraying a business executive attacked in her own home. Refusing to let the attack and subsequent rape alter her precisely ordered life, Elle begins to explore avenues of female power and pleasure in a world dominated by masculine aggression and desire. Huppert is typically…