nick has logged 82 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Parks and Recreation Special

A Parks and Recreation Special

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★½
Edit this entry  
27
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Circus of Books

Circus of Books

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Gift

The Gift

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frightmare

Frightmare

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Raising Cain

Raising Cain

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
I See You

I See You

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Coal Miner's Daughter

Coal Miner's Daughter

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kesha: Rainbow - The Film

Kesha: Rainbow - The Film

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Kate Bush Story: Running Up That Hill

The Kate Bush Story: Running Up That Hill

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Collector

The Collector

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Notorious Bettie Page

The Notorious Bettie Page

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Greta

Greta

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Vamps

Vamps

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Amateur

Amateur

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry