Sort by

nick has logged 343 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Supernova

Supernova

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
One Last Time: An Evening with Tony Bennett and Lady Gaga

One Last Time: An Evening with Tony Bennett and Lady Gaga

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Undine

Undine

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lemonade Mouth

Lemonade Mouth

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Plan B

Plan B

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Some Kind of Heaven

Some Kind of Heaven

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Nowhere Inn

The Nowhere Inn

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kansas City Bomber

Kansas City Bomber

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Body Snatchers

Body Snatchers

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
F9

F9

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★★
Edit this entry  
23
Adele One Night Only

Adele One Night Only

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Adele One Night Only

Adele One Night Only

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cat's Cradle

Cat's Cradle

1959
×
Edit this entry  
20
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★
Edit this entry  
14
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry