Sort by

nick has logged 274 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Vampires or, The Arch Criminals of Paris

The Vampires or, The Arch Criminals of Paris

1915
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Les Vampires: Episode Ten - The Terrible Wedding

Les Vampires: Episode Ten - The Terrible Wedding

1916
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Les Vampires: Episode Nine - The Poisoner

Les Vampires: Episode Nine - The Poisoner

1916
×
★★★
Edit this entry  
31
Les Vampires: Episode Eight - The Thunder Master

Les Vampires: Episode Eight - The Thunder Master

1916
×
★★★
Edit this entry  
30
Les Vampires: Episode Seven - Satanas

Les Vampires: Episode Seven - Satanas

1916
×
★★½
Edit this entry  
28
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Les Vampires: Episode Six - Hypnotic Eyes

Les Vampires: Episode Six - Hypnotic Eyes

1916
×
★★★
Edit this entry  
28
Les Vampires: Episode Five - Dead Man's Escape

Les Vampires: Episode Five - Dead Man's Escape

1916
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dolly Parton's Coat of Many Colors

Dolly Parton's Coat of Many Colors

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
Les Vampires: Episode Four - The Spectre

Les Vampires: Episode Four - The Spectre

1916
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Les Vampires: Episode Three - The Red Codebook

Les Vampires: Episode Three - The Red Codebook

1915
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Grumpier Old Men

Grumpier Old Men

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Grumpy Old Men

Grumpy Old Men

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Prey

Prey

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Les Vampires: Episode Two - The Ring That Kills

Les Vampires: Episode Two - The Ring That Kills

1915
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rock of Ages

Rock of Ages

2012
×
Read the review Edit this entry  
21
Les Vampires: Episode One - The Severed Head

Les Vampires: Episode One - The Severed Head

1915
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Marry Me

Marry Me

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hustle

Hustle

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Fallout

The Fallout

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
She Said

She Said

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Prey for the Devil

Prey for the Devil

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Keep

The Keep

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Old Mill

The Old Mill

1937
×
Edit this entry  
07
Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

1936
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Menu

The Menu

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gone in the Night

Gone in the Night

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Four Women

Four Women

1975
×
Edit this entry  
24
Mrs. Harris Goes to Paris

Mrs. Harris Goes to Paris

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry