Nick has logged 358 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Father Brown

Father Brown

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sinister

Sinister

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beckman

Beckman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Apostle

The Apostle

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Religulous

Religulous

2008
×
Read the review Edit this entry  
20
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Guarding Tess

Guarding Tess

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Click

Click

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
That's My Boy

That's My Boy

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Army of One

Army of One

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Goon

Goon

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The VelociPastor

The VelociPastor

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dirty Grandpa

Dirty Grandpa

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Airheads

Airheads

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jiminy Glick in Lalawood

Jiminy Glick in Lalawood

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's Pat

It's Pat

1994
×
Read the review Edit this entry  
23
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Waterboy

The Waterboy

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry