RSS feed for Nick
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Flashdance

Flashdance

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jumpin' Jack Flash

Jumpin' Jack Flash

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fatal Beauty

Fatal Beauty

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nighthawks

Nighthawks

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Fabulous Baker Boys

The Fabulous Baker Boys

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Choose Me

Choose Me

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Late Night

Late Night

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Little Nemo: Adventures in Slumberland

Little Nemo: Adventures in Slumberland

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cutter's Way

Cutter's Way

1981
×
★★★½
Edit this entry  
29
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Witness

Witness

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Harper

Harper

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chilly Scenes of Winter

Chilly Scenes of Winter

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Better Off Dead...

Better Off Dead...

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Three O'Clock High

Three O'Clock High

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
★★★
Edit this entry  
07
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★
Edit this entry  
29
Breathless

Breathless

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Someone to Watch Over Me

Someone to Watch Over Me

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Klute

Klute

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fletch

Fletch

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Vision Quest

Vision Quest

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sliver

Sliver

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Flashpoint

Flashpoint

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry