Sort by

Jonathan has logged 179 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
27
Pinocchio

Pinocchio

1976
×
★★★
Edit this entry  
24
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Edit this entry  
19
Christmas Bloody Christmas

Christmas Bloody Christmas

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Edit this entry  
16
Revolt of the Zombies

Revolt of the Zombies

1936
×
½
Read the review Edit this entry  
12
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Ghoul

The Ghoul

1933
×
★★½
Edit this entry  
11
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★½
Edit this entry  
05
Sanzaru

Sanzaru

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Two Days Before Christmas

Two Days Before Christmas

2022
×
★★★
Edit this entry  
03
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Sword and the Sorcerer

The Sword and the Sorcerer

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Possessed

The Possessed

1977
×
★★★
Edit this entry  
26
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Edit this entry  
20
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tower of London

Tower of London

1939
×
★★★½
Edit this entry  
12
Bonjour Timothy

Bonjour Timothy

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Star Is Born

A Star Is Born

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Night Key

Night Key

1937
×
★★★
Edit this entry  
07
Yeti: The Giant of the 20th Century

Yeti: The Giant of the 20th Century

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hobgoblins

Hobgoblins

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Frankenstein's Castle of Freaks

Frankenstein's Castle of Freaks

1974
×
★★½
Edit this entry  
31
The Sadist Has Red Teeth

The Sadist Has Red Teeth

1971
×
★★
Edit this entry  
31
Arcade

Arcade

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mars Men

Mars Men

1976
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
She

She

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Prize of Peril

The Prize of Peril

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Viking

Viking

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Metamorphosis : The Alien Factor

Metamorphosis : The Alien Factor

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Breeders

Breeders

1986
×
★½
Edit this entry  
11
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Total Fury

Total Fury

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
03
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Edit this entry  
02
Curse of Crom: The Legend of Halloween

Curse of Crom: The Legend of Halloween

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Smile

Smile

2022
×
★★★½
Edit this entry  
01
Niagara

Niagara

2022
×
★★★
Edit this entry  
28
Lukas' Child

Lukas' Child

1993
×
★★
Edit this entry  
25
The Texas Rangers

The Texas Rangers

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Werewolf of London

Werewolf of London

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★½
Edit this entry