RSS feed for Nickstradamus

Nickstradamus has logged 95 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Wild Ride

The Wild Ride

1960
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Border

Border

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
King of New York

King of New York

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Live by Night

Live by Night

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Snowman

The Snowman

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
The Captive City

The Captive City

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Atlantic City

Atlantic City

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
10 Minutes Gone

10 Minutes Gone

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hit

The Hit

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crazy Six

Crazy Six

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Screwball

Screwball

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Salesman

Salesman

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Finder's Fee

Finder's Fee

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Dream Team

The Dream Team

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jay and Silent Bob Reboot

Jay and Silent Bob Reboot

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Looker

Looker

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Love, Antosha

Love, Antosha

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sword of Trust

Sword of Trust

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dark Star

Dark Star

1974
×
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Lowlife

Lowlife

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
Read the review Edit this entry  
21
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mrs. Miniver

Mrs. Miniver

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry