Nickpam has logged 219 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★½
Edit this entry  
29
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
I Am Not a Serial Killer

I Am Not a Serial Killer

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
3 Days to Kill

3 Days to Kill

2014
×
★½
Edit this entry  
20
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
★½
Edit this entry  
17
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Spectral

Spectral

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★½
Edit this entry  
05
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★½
Edit this entry  
27
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★
Edit this entry  
26
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★½
Edit this entry  
26
Glory Road

Glory Road

2006
×
★★★½
Edit this entry  
26
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Edit this entry  
23
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Edit this entry  
14
Hero

Hero

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Angry Birds Movie

The Angry Birds Movie

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Edit this entry  
03
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Edit this entry  
02
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Paranormal Activity: The Ghost Dimension

Paranormal Activity: The Ghost Dimension

2015
×
Read the review Edit this entry  
08
Crash

Crash

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Batman: Return of the Caped Crusaders

Batman: Return of the Caped Crusaders

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Central Intelligence

Central Intelligence

2016
×
★★½
Edit this entry  
29
Tales from the Darkside: The Movie

Tales from the Darkside: The Movie

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
ARQ

ARQ

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Southbound

Southbound

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wonder Woman

Wonder Woman

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Justice League: Doom

Justice League: Doom

2012
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Transporter Refueled

The Transporter Refueled

2015
×
Edit this entry  
08
Halloween

Halloween

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry