nick peterson has logged 106 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
McQueen

McQueen

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★½
Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★½
Edit this entry  
05
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★
Edit this entry  
29
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Edit this entry  
26
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★
Edit this entry  
24
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Weekend

Weekend

1967
×
★★★½
Edit this entry  
18
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
First Man

First Man

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
23
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★★
Edit this entry  
10
Slice

Slice

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The Nun

The Nun

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★
Edit this entry  
28
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry